ساختمان سرویس حامی فعالان صنعت راه و ساختمان و صنایع وابسته

آهنگری و جوشکاری

اگر در انجام این زمینه تخصص کافی دارید یا نیازمند خدمات و تجهیزاتی با این عنوان هستید

همین الان شروع کنید

آهنگری و جوشکاری

جوشکاری : فعالیتی است که هدف از آن اتصال دائمی موادی مانند فلز ،سرامیک،پلیمر و کامپوزیت به یکدیگر است. این کار معمولا از طریق ایجاد حرارت بالا و ذوب دو ماده ایجاد میشود  اما در نوعی از جوشکاری نیز فلز های اصلی ذوب نمیشوند بلکه ماده پرکننده باعث ایجاد اتصال بین دو عضو میشود

آهنگری (به انگلیسی: Forging) شکل‌دادن به فلز با استفاده از نیروهای فشاری محلی است. این ضربات معمولاً توسط یک چکش آهنگری یا قالب اعمال می‌شود.

آهنگری یکی از کهن‌ترین روش‌های فرم دهی فلزات می‌باشد که در دوران گذشته فلز مورد نظرشان را تا حد لازم گداخته و سرخ می‌کردند و بعد با یک انبر آن را بر روی سندان نگه می‌داشتند و چکش کاری می‌کردند تا شکل مورد نظر را پیدا کند و گاهی فلز گداخته را با چکش کاری در داخل یک قالب شکل می‌دادند و فلز گداخته شکل قالب را به خود می‌گرفت.

آهنگری اغلب طبق درجه حرارت طبقه‌بندی می‌شود که عبارتند از:

  • آهنگری سرد یا Cold Forging (یک نوع کار سرد)
  • آهنگری گرم یا Warm Forging
  • آهنگری داغ یا Hot Forging (یک نوع کار گرم)

برای دو نوع دوم، فلز به‌طور معمول در کوره آهنگری داغ می‌شود.

قطعات آهنگری می‌توانند وزن کمتر از یک کیلوگرم تا صدها تن داشته باشند. محصولات سنتی ساخته شده از این فرایند عبارت بودند از وسایل آشپزخانه، سخت‌افزار، ابزار دستی، سلاح‌های لبه دار، سنج و جواهرات. از زمان انقلاب صنعتی، قطعات آهنگری شده در مکانیسم‌ها و ماشین آلات به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند هر جا که یک جزء نیاز به استحکام بالا داشته باشد. چنین آهنگری‌ها معمولاً نیاز به پرداخت بیشتر (مانند ماشین‌کاری) برای رسیدن به یک قطعه نهایی دارد. امروزه آهنگری یکی از صنایع عمده جهان است.

بیشتر بدانید

مهارت های مورد نیاز

ایده های عالی

نوع نیازمندی پروژه

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده